Шпон – це облицювальний будівельний матеріал, який виготовляється шляхом зрізання тонких пластів з деревини. Через безліч порід деревини і різних технологій виробництва оздоблювального матеріалу, на ринку України присутні десятки видів товарів. Природно, покупцеві цікаво, який шпон краще. Адже відрізняються вироби за зовнішнім виглядом, технічними характеристиками і ціною.
Шпон та екошпон: що краще
На початковому етапі слід визначитися з основою оздоблювального матеріалу. Шпон буває натуральним (виготовленим з деревних порід) і синтетичним (екошпон, що виготовляється з полімерів). У розрізі технічних характеристик, у двох зовсім різних матеріалів видимих відмінностей немає. За ціною – екошпон дешевше, та й представлений на ринку великим асортиментом.
За зовнішнім виглядом, натуральний шпон завжди виглядає багатше. Будь то меблі, двері, облицювання побутової техніки або акустики. Людина, що розбирається в обробці, зуміє відрізнити пластикове покриття від справжнього шпону.
На вибір покупця впливає кінцевий результат. Якщо потрібні мінімальні витрати, то краще купити екошпон, який підходить по окрасу і структурою до дизайну приміщення. Поціновувачам класики і естетики варто придивитися до оздоблювального матеріалу на натуральній основі.
Натуральний шпон: види і відмінності
За способом виробництва, шпон буває:
- Лущений. Виготовляється шляхом зрізання тонких пластів з деревини на верстаті, що обертається по спіралі. Найчастіше використовується для обробки дешевих порід дерева. Лущений шпон легко визначити по нерівним будовам волокон. При облицюванні часто використовується в ролі основи, яку піддають додатковому фарбуванню.
- Струганий. Виробляється шляхом зняття шару деревини спеціальними різцями під різними кутами, щодо заготівлі. Струганий шпон відрізняється унікальністю малюнка, якій неможливо повторити. Використовується при обробці порід дерева середньої і дорогої цінової категорії. Користується попитом в обробці меблів, так як дуже привабливий на вигляд.
- Пиляний. Виготовляється шляхом розпилу деревних порід на досить щільні шари. Для обробки використовуються тільки цінні породи дерева. Особливість пиляного шпону в збереженні якостей, притаманних будівельних матеріалів на дерев’яній основі. Часто використовується для виготовлення декоративної та сувенірної продукції. Користується попитом у виробництві висококласної акустики. Гнуті частини меблів, столярні інструменти, паркетні дошки, арочні вікна і міжкімнатні двері, також виготовляються з пиляного шпону.
Який шпон краще
Вибір зробити непросто, адже у кожного покупця власні вимоги до будівельних оздоблювальних матеріалів. Спираючись на мінімальну ціну, вибір «який шпон краще» очевидний – штучний або лущений матеріал. Для дизайнерських рішень ідеальним стане струганий або пилений шпон.
Крім вибору типу підстави, завжди враховується фінішна обробка. Механічна обробка або використання лакофарбових матеріалів. Тому про повну сумісність обробної основи треба ніколи не забувати.