Публікації

Як правильно клеїти шпон

Надати благородний і елегантний зовнішній вигляд меблям і іншим конструкціям, виготовленим з недорогих будівельних матеріалів, мріють всі власники. І зробити це дуже легко – використовувати шпон. Процес обробки може здатися складним і непосильним. Це не так. У статті читач дізнається, як правильно клеїти шпон. Слідуючи рекомендаціям, можна швидко обробити будь-який тип поверхні, при цьому, добре заощадити на матеріалах і залученні підрядника.

Призначення шпону

Зовні, оздоблювальний матеріал являє собою еластичний лист з натуральної деревини. Шпону властиво зберігати текстуру і декор дерева, з якого він виготовлений. Отриманий різними способами матеріал (зріз, лущення або стругання) однаково добре придатний для обробки будь-яких поверхонь.

У домашньому інтер’єрі, шпон використовується для облагороджування меблів, дверей, карнизів, рам, дзеркал. У будівельно-ремонтних роботах, часто застосовується для виготовлення стінових панелей, арок, декоративних каменів і так далі.

Підготовка оброблюваної шпоном поверхні

Чим рівніше і чистіше основа, тим простіше клеїти оздоблювальний матеріал. Тому, власнику належить провести підготовчі роботи. З поверхні оброблюваної поверхні обов’язково демонтуються всі ручки, петлі, знімні елементи декору.

Якщо на основі присутнє старе покриття, то воно обов’язково знімається за допомогою шпателя або будівельного фену. Всі нерівності (відколи, тріщини, виїмки) обробляються шпаклівкою. Горби і інші опуклості зачищаються наждачним папером. Після механічної обробки, поверхню потрібно очистити від пилу та іншого сміття.

Підготовка шпону до монтажу

З огляду на те, що оздоблювальний матеріал має унікальну текстуру, чекає копітка робота з відбору листів для формування гарного малюнка. Використовуючи ніж або ножиці, краще задіяти дизайнерський підхід. Тобто, створити малюнок на свій смак. Слід враховувати розташування ліній щодо заснування конструкцій (впливає на візуалізацію об’ємності) і зміну відтінків (впливає на освітленість в приміщенні).

Який клей використовувати для шпону

Все безпосередньо залежить від способу приклеювання і переваг користувача. Найбільш популярними вважаються такі клейові склади:

  • ПВА. Найдоступніший на ринку клей має ряд переваг, які значно спрощують обробку будь-яких поверхонь шпоном. Легко наноситься, не смердить, не токсичний, відмінно склеює, швидко сохне.
  • Епоксидна смола. Найчастіше застосовується для приклеювання шпону до фанери або ДВП. Крім гарного зчеплення оздоблювального матеріалу з поверхнею, смола здатна заповнювати пори і тріщини, усуваючи нерівності.
  • Склад Titebond. Вологостійкий професійний розчин частіше використовується зі складними конструкціями. Вважається дорогим клеєм, але дуже ефективним.

Відразу краще визначитися зі способом приклеювання – холодне або гаряче склеювання, і холодний контактний метод. Найлегший шлях для новачка – це гаряче приклеювання за допомогою праски. По-перше, з’єднання вийде найбільш міцним. По-друге, при утворенні дефектів, є час на виправлення помилки. Холодний контактний метод призводить до миттєвого приклеювання шпону. А холодне склеювання вимагає наявність спеціальних затискачів (струбцин) і вправності.

 Як правильно клеїти шпон

Клейовий склад наноситься на основу поверхні тонким шаром. Для цього використовується жорсткий пензлик. Завдання – максимально ефективно покрити підставу рівномірним шаром клею. Не можна допускати утворення грудок і наявності сухих ділянок. Після нанесення, слід почекати 2-3 хвилини, щоб склад прихопив поверхню в’язучою речовиною. І потім можна накладати оздоблювальний матеріал.

З огляду на, що виконується процес гарячого склеювання, знадобиться зволожена ганчірка і праска. Цікавлячись, як правильно клеїти шпон, багато новачків не до кінця розуміють методику. Праска використовується не для здавлювання оздоблювального матеріалу, а для розігріву клейового складу. На додаток, праскою, шляхом розгладження від середини до країв, виганяються бульбашки повітря.

Особливість гарячого методу в тому, що при обробці великогабаритної основи декількома листами шпону, можна легко домогтися ідеально рівній поверхні. Поки лист шпону піддається зрушенню, усунути всілякі дефекти дуже просто.