Публікації

Види шпону

На сучасному ринку деревообробної промисловості існує кілька видів шпону: дерев’яний, файн-лайн, екошпон. Кожен з них має свої переваги і недоліки та актуальний для певних цілей. 

Усі варіанти дуже популярні, в першу чергу, через свою економічність у порівнянні з масивом дерева. З їх допомогою такі цінні породи як ясен, дуб, червоне дерево зможуть радувати дуже багатьох покупців. Також це знижує собівартість продукції для виробників.

Натуральний дерев’яний шпон

Дерев’яний шпон — природний оздоблювальний матеріал, виготовлений на спеціальному обладнанні. Технологія складна, але результат того вартий: висока точність обробки вигідно розкриває візерунок цінних порід деревини. 

Переваги: безпечний матеріал, цінні породи, прекрасна термо- і вологостійкість, довговічність, пластичність, універсальність застосування.

Недоліки: більш висока вартість у порівнянні з синтетичними матеріалами, неможливість отримати однакові колір і малюнок. 

Залежно від особливостей виробництва, розрізняють три типи натурального шпону:

  • Пиляний шпон (1-12 мм)  — дорогий матеріал, відрізняється високою якістю і ступенем обробки поверхні. Його виробляють шляхом розпилювання деревини шар за шаром. Це призводить до великої кількості відходів і, відповідно, високої собівартості. При цьому можна отримати найкрасивіші малюнки деревини. Застосовується даний вид для всіх робіт, в тому числі інкрустації елітних меблів і цінних предметів декору, оформлення сходів, вигнутих елементів. 
  • Струганий шпон (0.2-5 мм) — якісний матеріал, з товщиною від 0.2 до 5 мм. Найпоширеніший в застосуванні вид. Виготовлений на спеціальному шпонострогальному верстаті, що дозволяє досягти такої невеликої товщини. Застосовується в меблевій і дверній промисловості, при внутрішніх і зовнішніх оздоблювальних роботах. 
  • Лущений шпон (0.1-10 мм)  — середній за якістю матеріал, але і вартість помітно нижча. При його виготовленні дерев’яні бруски розрізаються на безперервні листи, а потім — на менші відрізки. Застосовується для покриття підлог, виробництва ламінату, оздоблення стін і стель, зовнішніх робіт. Також з нього виробляють фанеру і інші деревні плити. 

Шпон файн-лайн (fine-line)

По суті, це той же натуральний шпон, але виготовлений з недорогих порід деревини, наприклад, сосни, липи, тополі. Готові пластини лущеного шпону нарізають на листи потрібного розміру. Потім їх фарбують в бажаний колір, сушать. 

Із листів формують склеєні блоки, пресують і розпилюють поперек, щоб отримати бажаний малюнок і товщину. Візерунок створюється за допомогою математичного моделювання. В результаті виходить імітація більш дорогих матеріалів, каменю, тканини та інших фактур.

Переваги: однаковий малюнок і відтінок, підвищення експлуатаційних властивостей, пластичність, різноманітність

Недоліки: матеріал не такий екологічний в порівнянні зі шпоном, більш м’який.

Штучний шпон, або екошпон

Екошпон виготовляють з відходів деревообробки, полімерів і барвників. Його можна назвати пластифікованим шпоном. Готове полотно імітує будь-який малюнок і породу, зовні його важко відрізнити від натурального шпону.

Окремим різновидом екошпон можна відзначити єврошпон. Він є повністю синтетичним матеріалом, що складається з декількох шарів поліпропіленової плівки. Спеціальна технологія дозволяє імітувати деревину будь-яких порід. До його основних переваг можна віднести високу зносостійкість і негорючість. 

Переваги: доступна вартість, широка палітра відтінків і фактур, стійкий до подряпин, вологи, температурі, ультрафіолету.

Недоліки: найменша екологічність серед всіх видів шпону.