Публікації

Пиломатеріали – основна інформація

Деревину можна сміливо назвати одним з найстаріших матеріалів в світі. Навіть з огляду на велику кількість каменю. Нашим предкам вдалося досягти гідних успіхів у зведенні житлових будівель з деревини і накопичити багатіші знання. Завдяки їм, ми знаємо, як і де вирощувати деревину, як обробляти і зберігати пиломатеріали. Основна інформація допомогла нащадкам навіть спростити процес доставки колод і дізнатися, як зберегти їх цілісність.

 

Найбільш поширеними на ринку пиломатеріалами вважаються: дошки і пластини, бруси і бруски, горбила (бічна частина колоди), четвертини (одна четверта частина).

 

Деревообробка: особливості підготовки і будівництва

 

Щоб побудувати зруб (будинок з деревини), потрібні якісні колоди, які повинні володіти певним ступенем вологості. Для цього, ліс пиляють взимку або ранньою весною – в той момент, коли дерева сплять. Як правило, в цей період, в деревині найменше вологи.

 width=

Повалені дерева відразу ж очищаються від сучків і кори. Робиться це для того, щоб убезпечити стовбури від жуків і комах, яких приваблює деревина. У стародавні часи, кора спалювалась на місці. У наш час – кора збирається і йде окремим напрямком на виробничі потреби.

 

Колоди упорядковують відповідно до загальних ознак – довжина, товщина, вологість. Після чого, деревина укладається штабелями на спеціальних заготівельних складах. Основне завдання при зберіганні – захистити колоди від опадів і наскрізного провітрювання.

 

При виготовленні зрубу, використовуються такі деревні породи, як модрина, кедр, ялина, сосна, ялиця. Зокрема, хвойні дерева, які не схильні до гниття. Плюс, за формою, ці породи рівніші, а значить, менше відходів в будівництві.

 

Які пиломатеріали краще і чому

 width=

З огляду на те, що в будівництві будинків найбільшим попитом користуються якісні матеріали, покупцеві цікаво, як їх отримують. Є таке поняття – «оптимальний розмір дерева». Відноситься воно до віку деревини. Старі дерева швидко піддаються гниттю. А молода деревина не має необхідних показників твердості і щільності. Тому, всі деревообробні компанії завжди вказують вік заготовки. А покупці орієнтуються на цей показник.

 

У столярній справі, при використанні пиломатеріалів, навіть є чітко прописані вимоги до віку заготовки. Ідеальні показники, в розрізі популярних порід деревини, вважаються:

 

  • Ялина – 120 років.
  • Вільха – 60 років.
  • Ясень і береза ​​- 60-70 років.
  • Дуб – 90-150 років.
  • Сосна – 80-90 років.

 

Вік дерева визначається по річним кільцям по поперечному пропилі. Або, за допомогою спеціального технічного обладнання, здатного встановити точний вік деревини. Є фахівці в області деревообробної промисловості, які встановлюють термін «на око», причому з дуже низькою похибкою.

 

Переробка та сортування пиломатеріалів

 

Сортування деревини – це невід’ємна частина в переробці, яка дозволяє відібрати все пиломатеріали за якістю. Виконується вона на різних етапах в деревообробній галузі. Крім відбору найбільш цінних екземплярів, правильно проведене сортування здатне знизити кількість відходів у виробництві. А це важливий фактор для будь-якого успішного підприємства, яке пропонує на ринку пиломатеріали. Основна інформація, що стосується сортування деревини, може відрізнятися для деревообробних компаній, розташованих на різних континентах.

 

При візуальному огляді деревини, готових до розпилювання, фахівці умовно визначають 4 грані на всіх колодах. Кожна грань повинна становити чверть кола і не стикатися з розташованою поруч. Плюс, встановлюється протяжність всіх граней, уздовж довжини стовбура. Чим якісніше поверхня грані (немає гнилі, тріщини, сколів, слідів від комах), тим вона цінніша. Найкраща грань вибирається за основу – обробка виконується від неї до центру стовбура.