Пиломатеріали відносяться до універсальних конструкційних виробів. Вони гарні для будівництва, ремонту, оздоблювальних робіт. Найбільшим попитом на ринку користується дошка обрізна. Відмінності від необрізної дошки і на половину обрізної трохи бентежать покупців. Адже крім зовнішнього вигляду, у виробів разюче відрізняється ціна. Пропонуємо в цій статті детально розібрати, що це, в чому особливості та яку дошку краще купити.
Дошки обрізні – відмінності від необрізної дошки
Обзел – це край дошки, на якому може зберігатися частина кори після розпилювання. Ці необроблені краї – головна відмінність між усіма видами дошок:
- Обрізна дошка не має обзелу взагалі – тобто, обрізається з усіх боків. Якщо на краях дошки присутні хоча б незначні залишки кори, це вважається дефектом. Таку обрізну дошку неможна купувати, вона не відповідає своїй ціні.
- Необрізна дошка може мати обзел по двох бічних гранях (по всій довжині). Товщина присутньої кори з боків не нормується.
- Напівобрізна дошка – це проміжний варіант між обрізною і необрізною дошкою. Особливість в тому, що така дошка має обзел тільки по одній грані.
Обрізна дошка – види і призначення
Сировиною для виготовлення обрізної дошки служать різні породи деревини. З огляду на будівельний напрямок, частіше використовуються матеріали, що володіють високою міцністю і стійкістю до зовнішніх чинників. Дуб, акація, модрина, горіх, ясен – бюджетні варіанти. Амарант, палісандр, тик і інші екзотичні види деревини – ексклюзивні рішення. Вибір породи і сорти дерева впливає на фізико-механічні властивості кінцевого виробу.
На технічні показники обрізної дошки впливає тип розпилу:
- Тангенціальний. Площина розпилу зміщена від центральної точки перетину. В результаті, текстура обрізної дошки має яскраву виразу.
- Радіальний. Дошка випилюється з середини колоди (розпил проходить через центр). Обрізна дошка з радіальним розпилом вважається кращим рішенням для будівництва, але коштує дорого.
- Напіврадіальний. Розпил виконується під кутом 45 градусів, щодо центру колоди. Дешевий спосіб знижує вартість кінцевого виробу, але має нижче сорт пиломатеріалів.
Обрізна дошка користується попитом в обробних роботах. З неї виготовляють вагонку, терасні і палубні планки, блок-хаус і тому подібні будівельні матеріали. Особливість обрізних дошок у використанні. Вони підходять для чистових і чорнових робіт. Для обшивки стін, виготовлення перегородок і покрівельних елементів, опалубки і так далі.
Необрізна дошка – види і застосування
Через наявність обзелу по обидва боки дошки, клас пиломатеріалів значно нижче. Але і ціна необрізної дошки відповідна. Це, в ряді випадків, вважається явною перевагою для споживача. Такі дошки бувають двох типів:
- Столярна. Використовується добра сировина, на якої немає видимих дефектів. Призначена столярна необрізна плита для виробництва основ при обробці інтер’єру.
- Огорожна. Вважається самим низькоякісним видом пиломатеріалів. На поверхні дошки можуть бути присутні сучки, тріщини, плями і навіть смола. Застосовується огорожна необрізана дошка для виготовлення обрешіток в оформленні ландшафту заміських ділянок.
Напівобрізна дошка – види і призначення
Бюджетний варіант пиломатеріалів можна назвати оптимальним для універсальних завдань в будівництві. Завдяки якісній обробці дошки по одній грані, розширюється функціональність вироби. Використовуються напівобрізні напівфабрикати для виготовлення фігурних виробів і в столярній справі. При виборі, треба приділяти увагу якості поверхні всієї дошки. Наявність тріщини, плям. У магазині, за рахунок цих дефектів, можна знизити ціну на пиломатеріали при покупці.