На ринку України струганий шпон користується великим попитом. Адже оздоблювальний матеріал здатен створювати ілюзію, що предмет або ціла конструкція виготовлені з цільної деревини. Не порушуючи зовнішній вигляд кінцевого виробу, використання шпону допомагає власникові значно заощадити фінанси. Покупці часто задаються питаннями: «як роблять струганий шпон і чому він має ті ж технічні характеристики, що і деревина».
Що таке струганий шпон
Вже з самої назви зрозуміло, що оздоблювальний матеріал отримують шляхом стругання деревини. Тобто, береться заготівля, з якої тонкими шарами, за допомогою спеціального ножа, зрізаються тонкі шари. Для стругання використовуються верстати, здатні виконувати точний зріз по всій площі деревного бруска.
Головна особливість струганого шпону в ретельної добірці заготівок. Виробники завжди вибирають рівні й прямі бруски, позбавлені сучків, сколів та інших ушкоджень. Винятком можна вважати наріст капи, який обробляється на спеціальному верстаті.
Залежно від кута розташування ножа щодо річних кілець при струганні, шпон буває наступних видів:
- Радіальним.
- Тангенціальним.
- Напіврадіальним.
- Тангенціально-торцевим.
Як роблять струганий шпон
Технологічний процес включає в себе підготовку деревини та обробку. Підготовчі роботи – це механічна переробка колод деревини (кряжів) в круглий сортимент певної довжини (чурак). В процесі знімається кора і проводиться гідротермічна обробка заготівлі.
Залежно від типу використовуваного обладнання та матеріалу деревини, сортимент може відразу використовуватися для стругання шпону, або проходити додаткову обробку. Другий варіант передбачає отримання брусків з прямокутним перетином. Найчастіше використовується при роботі зі складними породами дерева, на поверхні якого присутні дефектні ділянки. При виконанні розпилу особлива увага приділяється кутку між віссю стовбура і різаком.
Прийнято вважати, що шпон завжди повинен мати рівну гладку поверхню і однакову товщину по всьому периметру. Стосується це тільки класичного оздоблювального матеріалу. Але деревообробні підприємства виготовляють вироби для інтер’єрних панелей і авторських робіт. У цих випадках, замість прямого ножа, в стругальний верстат встановлюються хвилясті ножі.
Вимоги до струганого шпону
Приймання шпону – окремий процес, без якого продукцію просто не випустять на ринок. Крім проведення замірів, фахівці виконують ряд випробувань кожної партії шпону за технічними характеристиками. Для цього вилучається три листа вироби – нижній, верхній, середній і встановлюються наступні параметри:
- Розмір.
- Зовнішній вигляд.
- Шорсткість.
- Хвилястість.
- Рівень вологості.
Процес виготовлення шпону непорівнянний з процедурою виявлення дефектів перед відвантаженням. На підприємствах різних країн, приймання відбувається індивідуальним способом. Чим вище вимоги, тим краще якість кінцевої продукції. Дізнавшись, як роблять струганий шпон, покупець неодмінно погодиться, що ціна оздоблювального матеріалу не така висока, як здається.
Слід врахувати, що на якість кінцевої продукції впливає зберігання, упаковка і перевезення шпону. Листи завжди сортують за типом шпону, сорту дерева і обов’язково маркуються.