Шпон — оздоблювальний матеріал, може бути натуральним або штучним. Натуральний шпон становить собою тонкі листи товщиною 0.04-12 мм. Його наклеюють на основу — деревні плити (МДФ, ДСП, ДВП), дошки, меблеві щити і так далі, для створення естетичного зовнішнього вигляду.
Матеріал застосовують для багатьох цілей:
- Виробництво меблів, дверей, декоративних елементів, наприклад, плінтусів.
- Внутрішнє і зовнішнє оздоблення приміщень.
- Покриття терас і підлог в будинках, офісах, яхтах.
- Виготовлення ламінату, паркету.
- Оздоблення музичних інструментів, предметів декору.
- Створення об’ємних скульптур.
- Виготовлення скейтборду, сноубордів.
- Оздоблення сходів і перил.
Основні породи дерева для виготовлення шпону
Для якісного шпону використовують такі сорти деревини:
- Основні породи: дуб, ясен, береза, вишня, горіх, бук, анегрі, модрина, черешня, клен.
- Ексклюзивні породи: карельська береза, венге, чорне дерево, кедр, оливковий ясен, зебрано, махагоні і інші.
Виробництво натурального шпону
Технологія виготовлення натурального шпону — трудомістка операція, в результаті якої виходить шпон різних розмірів, сортів, якості. Процес складається з декількох етапів:
-
- Створення заготовок. Зі зрубаних дерев створюють заготовки різної довжини, що відповідають певним вимогам розміру, якості, діаметра, сорту. Їх перевіряють на вимоги до якості: відсутність сучків, порушень забарвлення, трухлявості, червоточини і так далі.
- Підготовка сировини. Далі заготовки піддають гідротермічній обробці, щоб підвищити еластичність матеріалу. В результаті при розрізанні не буде дефектів, таких як тріщини, розриви, шорсткість. Потім знімають кору, щоб полегшити процес виробництва.
- Розпил деревини. Залежно від методу (лущення, пиляння, стругання), використовуються різні види верстатів. У кожному з випадків заготівлі деревини надходять на стрічку, де за допомогою ножів розрізаються уздовж волокон, утворюючи листи товщиною від 0.05 до 12 мм.
При розрізуванні струганого шпону створюється найбільш красивий малюнок, який задається напрямком — тангенціальним, радіальним, змішаним.
- Створення шпону. З отриманих безперервних листів, в залежності від цілей, створюють кінцевий продукт: фанера, шпон або пиляні ламелі. Сучасні верстати оснащені пристроєм, який автоматично складає листи в стопки.
- Сушіння і сортування шпону. Готові стопки відвозять до сушарки, потім обробляють торці, щоб захистити їх від пошкоджень. Після — сортують відповідно до сорту. Неформатні листи склеюють в форматні.
- Клеєний матеріал. Це необов’язковий етап технології, що відноситься тільки до фанери.
- Дублювання шпону. Додаткова операція по зміцненню шпону. Для цього аркуші дублюють синтетичним матеріалом з виворітного боку, а з зовнішнього — шліфують. В результаті підвищуються еластичні і естетичні якості матеріалу, його довговічність. Такий метод спрощує облицювання шпоном рельєфних поверхонь, згинів, профілів.
Виробництво шпону файн-лайн
Файн-лайн — екологічний і природний матеріал, стійкий до вологості, вицвітання кольору, перепадів температур. Технологія полягає в імітації різних порід деревини та інших матеріалів.
- Підготовка сировини. Готові листи шпону з деревини недорогих порід, наприклад, тополя або липа.
- Створення заготовок. Листи сушать, сортують за кольорами.
- Формування блоків. Листи фарбують, додають просочення, що клеїть матеріал. За допомогою преса формують блоки, з якого отримують готовий шпон, шляхом розрізання блоків.
Переваги шпону
- Економічність продукції в порівнянні з масивом.
- Екологічно чистий і безпечний матеріал.
- Презентабельний зовнішній вигляд, що не поступається цільній деревині.
- Різноманітність фактур, кольорів, малюнків, сортів деревини.
- Універсальність застосування, в тому числі для складних форм.
- Легко піддається реставрації.
Недоліки шпону
Мінуси у натурального шпону відсутні, але є певні особливості:
- Сприйнятливість до зовнішніх чинників при низькій якості сировини, тому так важливо звертатися тільки до перевірених виробників.
- Неоднорідність малюнка. Хоча це умовний недолік, багатьма цінується неповторність деревини, однак при масовому виробництві це варто враховувати.