Публікації

Оздоблення шпоном – фанерування

Оздоблення шпоном з дорогих сортів деревних порід вважається самим витонченим способом, серед всіх видів внутрішньої обробки будинку. Зробити це просто. Потрібно намітити вироби, які планується обробити шпоном. Це може бути що завгодно – полки, карнизи для штор, дверні прорізи або елементи декору.

 

Оздоблення шпоном – підготовка основи

 

Береться готова деталь, яка потребує обробки, або виготовляється власними силами з пиломатеріалів. Основою виступає лист товстої фанери, плити ДСП, деталі старих меблів, непотрібні стільниці. Підготовка основи полягає в ліквідації жирових плям, сучків і інших дефектів. Основне завдання – створити максимально рівну поверхню під обробку шпоном. Сучки на деревині краще висвердлювати, а не шліфувати.

  width=

Старатися сильно не треба. Вибоїни і подряпини, наприклад, можна закрити шпаклівкою. Або створити оздоблювальну суміш з подрібненого вугілля, деревної муки і клею. Важливо враховувати усадку будь-яких оздоблювальних сумішей. При висиханні шпаклівки може знадобиться нанесення другого шару. Остання операція, якою завершуються підготовчі роботи по основі – це шліфування.

 

Підготовка шпону до обклеювання основи

 

Розкривши пачку з шпоном, яка була куплена в будівельному магазині, потрібно провести сортування листів. Насамперед підбирається малюнок і виконуються виміри. Якщо потрібно різання шпону, то розмічені листи ріжуть в торцевому, а потім в поздовжньому напрямку.

 

Для різання шпону краще використовувати відповідний інструмент – лучкову пилу. Можна використовувати ніж або ножиці, але потрібно вибирати таке пристосування, яке на буде лущити шпон в місці надрізу. При облицюванні деталі слід скористатися рекомендаціями професіоналів:

 

  • Набір шпону буває простим і фігурним. У простому наборі у всіх листів волокна спрямовані паралельно. А малюнок симетричний осі. Фігурний набір – це коли з кількох аркушів можна скласти геометричну фігуру – круг, ялинку, хрест і т.п.
  • Зовнішня сторона шпону по правій межі має більш гладку структуру. Лист наклеюють завжди на ліву сторону.

 

Облицювання поверхні шпоном

 

На основу наноситься клей, а шпон укладають поперек основи або трохи навскіс. Робиться це для того, щоб на поверхні шпону не з’явились мікроскопічні тріщинки. Адже через клей шпон має велику усадку, ніж поверхня деталі. Взагалі, все залежить від якості самого шпону. Наприклад, бюджетна береза ​​обов’язково наклеюється тільки таким способом. Якщо взяти шпон з капу, дубу і екзотичних порід дерева, то метод облицювання не важливий.

 width= 

Є ще такий спосіб проклейки шпону, як притирання. Клей використовується з більшою в’язкістю (густий). Шпон укладається зверху і притираються зверху гарячим молотком (розігрітим в воді до 70-80 градусів за Цельсієм). Облицювання поверхні шпоном може виконуватися за допомогою праски. Але тут потрібно враховувати структуру шпону. Якщо оздоблювальний матеріал має світлий тон, а сам лист тонкий, то на поверхні шпону можуть з’явитися темні плями.

 

По завершенню робіт, виріб готовий до використання. Але багатьом власникам не вистачає природного блиску в деталі. Тому, оброблену шпоном деталь швидко обробляють дрібнодисперсним наждачним папером (частіше нульовку) і покривають тонким шаром лаку. Професіонали рекомендують не поспішати з цим кроком. Так як лак часто змінює відтінок шпону, пригнічує або проявляє текстуру натуральної деревини. Досліди з лаком краще проводити на заготовках до початку опоряджувальних робіт.