Використання листових конструкційних матеріалів в будівництві і меблевій справі дозволяє споживачу значно економити фінанси. Адже всі конструкції з ДСП (деревостружкової плити) нічим не поступаються натуральному дереву. Хіба, що вишуканістю і зовнішньою привабливістю. Але і з цим завданням можна впоратися, якщо зробити зовнішню обробку. Залишається тільки зрозуміти, чим обклеїти ДСП. Адже ринок України пропонує кілька рішень:
- ПВХ або паперова плівка;
- Шпон або екошпон.
Чим обклеїти ДСП: види матеріалів і їх призначення
Головні відмінні риси перерахованих оздоблювальних матеріалів – довговічність, привабливість і ціна. ПВХ – це бюджетне рішення. Плівка часто використовується в будівництві, де потрібна максимальна економія коштів. Найчастіше це муніципальні об’єкти, або не довгострокове оздоблення меблів – косметичний ремонт.
Завдання бюджетних рішень – запобігти руйнуванню ДСП. Альтернатива – підготувати підставу конструкцій до фінішної обробки. Найчастіше, матеріали на основі ПВХ або целюлози, застосовуються для усунення дрібних дефектів на підставі або кромці меблів. Або для обробки фурнітури.
У шпону інші завдання – забезпечити довговічність, міцність, вологостійкість і привабливість будь-яким конструкціям. Шпон використовується для обробки дверей, меблів і предметів інтер’єру. За зовнішнім виглядом, конструкційний матеріал обробки порівнюється з натуральним деревом. І за технічними характеристиками, при дотриманні всіх норм монтажу, шпон не поступається, а частіше навіть перевершує, матеріали з деревини.
Оздоблення ДСП шпоном: типи матеріалів
На ринку України можна купити струганий шпон, для обкутування профілю і для меблевої кромки. Відмітна особливість в товщині конструкційного матеріалу і його фізичних розмірах.
Струганий шпон використовується для створення декоративних виробів та оздоблення меблів. Музичні інструменти, спортивне спорядження, токарні вироби – застосування матеріалу не має обмежень.
Шпон для профілю застосовується для обробки будь-яких елементів меблів, дверей, вікон, рельєфних фільонок, карнизів, наличників, плінтусів і заготовок на основі ДСП, ДВП, МДФ, дерева.
Меблева кромка використовується для обробки торцевих поверхонь. Буває з клейовою основою (фліс чи клей), або без клейової основи. Крім меблевої справи, кромка використовується для виготовлення стінових панелей і декоративних виробів. А також, для обробки салонів автомобілів і водного транспорту.
Вибираючи, чим обклеїти ДСП, слід враховувати технічні властивості основи і умови експлуатації. Під кожен вид шпону (лущений, пилений, струганий) індивідуально підбирається інструмент, клейовий склад і спосіб монтажу. Особливо це стосується декоративній обробці, де є вимоги до фактури покриття і колірній гамі.
Оздоблення шпоном ДСП своїми руками можливе. Але, судячи з відгуків любителів, не завжди приносить потрібний результат. Наприклад, шліфування оздоблювального матеріалу можна виконувати поперек волокон деревини. І таких обмежень по обробці десятки. Краще довірити подібні заходи професіоналам, які мають відповідний інструмент і досвід у поводженні з шпоном. У підсумку, замовник отримає бажаний результат, при мінімальних витратах на будівельні та оздоблювальні матеріали.